MIXED MARTIAL ARTS (MMA)

mma

MIXED MARTIAL ARTS (MMA)

MMA NEDİR?

Mixed Martial Arts (MMA), karma dövüş sanatları manasına gelir ve birden fazla disiplinin tekniklerinin kullanılmasına müsade eden bir konsepttir. Müsabaka ayakta başlar ve yerde de devam eder.Müsabaka knock out, technical knock out veya subbmission (boğuş-eklem kilitleri) ile sona erer.

 

NEST MMA' DE MMA

Nest MMA programında üyelerimize öncelikle mma’in temel branşları olan boks, kickboks, güreş ve brazilian jiu jitsu konularında temel eğitim veriyoruz. Sonrasında müsabık olmak istetyen veya hobi olarak uzun süre yapmak isteyen üyelerimizi profesyönel takım antrenmanlarına almaktayız.

 

SPOR OLARAK MMA

Tüm mücadele sporlarında olduğu gibi mma'de de çok fazla fiziksel efor sarf edilir. Partner ile yapılan oyunvari bir spor olduğu için eğlenceli ve kolay konsantre olunan bir spordur. Bu sebeple spor yapmak size zor gelmez ve fark etmeden çok ciddi bir fiziksel antrenman yapmış olursunuz.

Ruhsal ve mental olarak tamamen anda olduğunuz adeta bir meditasyondur. Bu sebeple size stressten arınmada da yardımcı olacaktır.

 

MMA TARİHİ

MMA tarihte farklı zaman dilimlerinde ve lokasyonlarda farklı isimlerde ve şekillerde yapılmıştır.

Antik yunanda yapılan pankration, mma e benzeyen hatta daha az kurak içeren yani gerçeğe daha yakın bir formda idi.

Yine aynı şekilde 1900 lerin başlarında brezilyada yapılan Vale Tudo da bir mücadelenin boğuşma, vuruşma, yer, ayak gibi tüm alanlarını içeriyor ve yine bugunkü mma den daha sert ve kuralsız idi.

Şu an dünyaca bilinen modern mma olarak bildiğimiz konseptin çıkışı ise 1993 yılı Kaliforniya ya uzanıyor.

Ultimate Figthing Championship (UFC) olarak düzenlenen ilk turnuvaya, kendi branşlarını temsilen alanının uzman isimleri davet edilmiştir. Amacı anlaşılacağı üzere en etkili dövüş sanatını ortaya koymaktır, bu sebeple kilo kategorileri de yoktu. Karate, kung fu, boks, kickboks, güreş, jiu jitsu gibi her dalda alanında usta sporcular katıldı.
Eşleşmeli usulde tek geçende biten turnuvanın galibi brazilian jiu jitsu ile Royce Gracie oldu.
GRACİE nin bunun ikinci turnuvada da tekrarlanması üzerine. Kamuoyu boğuşmalı sporların özellikle de jiu jitsu nun karşı tarafı etkisiz hale getirmekte en etkili branş olduğunda hem fikir oldu. Bunun üzerine vuruş branşlarında gelen herkes güreş ve BJJ öğrenmeye başladı ve günümüz modern mma'inin temeller atıldı.

Günümüzde bütün sporcular vuruş ve tutuş branşlarında üst seviyede olmak durumundalar çünkü bilgi seviyesi çok artmış durumda.

KİMİN İÇİN

  • Eğlenerek kilo verip forma girmek isteyen
  • Kendini korumak isteyen
  • Vücut koordinasyonunu arttırmak isteyen
  • MMA müsabakalarına katılmayı planlayan
Kişiler derslerimize davetlidir.

GEREKLİ EKİPMANLAR

Bu derslere katılmak için bir çift MMA eldivenine ve el bandajına ihtiyacınız olacaktır.

Başlangıçta kulübümüz deki ortak eldivenlerden kullanabilirsiniz. Fakat bir an önce kendi eldiveninizi edinmeniz sizin için daha steril olacaktır.

EĞİTMEN